Management Team
Executive Directors
Non-executive Directors
Independent non-executive Directors
Senior Management

Executive Directors

Mr. Cheng Wing On Michael
Mr. Cheng Wing On, Michael (鄭永安先生), aged 61, is and executive Director and the Chairman of the Board. He was appointed as a Director on 15 April 2011, and was the Chief Executive Officer from 11 September 2012 to 26 January 2016. He was appointed as the Chairman of the Board on 26 January 2016. He was appointed as the chairman of the nomination committee of the Company (the “Nomination Committee”) on 26 January 2016 and the chairman of the strategy and investment committee of the Company (the “Strategy and Investment Committee”) on 22 March 2016. Mr. Cheng is also a director of subsidiaries of the Company.
 
He has over 30 years of experience in the engineering and construction industry. Prior to establishing Sunnic Engineering Limited in May 1993, he served as a structural engineer in Sun Hung Kai Engineering Company Limited, a company principally engaged in the design business and engineering, from August 1980 to January 1982 and Leung Kee Holdings Limited, now known as Up Energy Development Group Limited (stock code: 307), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange and principally engaged in the development and construction of coal mining and coke processing facilities from January 1983 to December 1993 
with his last position serving as a managing director. He obtained his bachelor’s degree of Applied Science from the University of Toronto in Toronto, Canada in June 1980


Mr. Zhang Yuqiang

Mr. Zhang Yuqiang (張玉強) aged 56, is an executive Director of the Company. He was appointed as an executive Director on 11 April 2014 and a general manager of the Company on 22 April 2014. Mr. Zhang joined the Company on 11 April 2014 and is responsible for assisting the Chief Executive Officer in the overall operations and management of the Group. He was appointed as a member of the Remuneration Committee of the Company and a member of the Strategy and Investment Committee on 22 March 2016. Mr. Zhang is also a director of certain subsidiaries of the Company.

 
Prior to joining the Group, Mr. Zhang acted as the deputy general manager of international business division of Qingjian from 2001 to 2007. During 2007 to 2012, he consecutively acted as the assistant to president of Qingjian, vice president and general manager of 青建集團股份公司阿爾及利亞分公司 (Algeria Branch Company of Qingjian*), and deputy president of the international business department and property department of Qingjian, and the vice-president of the Guotsing Holding Group Limited. Mr. Zhang has more than 30 years‘ experience in the property construction industry.
 
Mr. Zhang graduated from 山東建築工程學院 (Shandong Construction Engineering Institute*), the PRC, with a Bachelor’s degree in Engineering in 1984. He obtained a Master’s degree in Business Administration from Nankai University (南開大學), the PRC, in June 2010. Mr. Zhang qualified as a certified constructor of the Ministry of Construction of the PRC in November 2007.


Mr. Ho Chi Ling

Mr. Ho Chi Ling (何智凌先生), aged 53, is an executive Director. He joined our Group in July 1997 and was appointed as our executive director on 11 September 2012. . He was appointed as a member of the Strategy and Investment Committee on 22 March 2016. Mr. Ho is also the director of certain subsidiaries of the Company.

 
Mr. Ho is responsible for execution of the foundation projects of the Group. He has about 30 years’ experience in the engineering and construction industry. Mr. Ho is also the director of certain subsidiaries of the Company. Prior to joining the Group in 1997, he had worked for major contractors and engineering consultants in Hong Kong for 12 years, involving in civil engineering and building projects including drainage, foundation, water mains, and site formation.
 
He holds a Bachelor’s degree in Engineering in Civil and Environmental Engineering from the University of Newcastle upon Tyne (now known as Newcastle University) in the United Kingdom awarded in July 1992, a Master of Science in Project Management from the Hong Kong Polytechnic University which was completed largely via online course modules with degree awarded in December 2005 and a Master of Arts in Arbitration and Dispute Resolution from The City University of Hong Kong awarded in February 2009. He is a member of the Hong Kong Institution of Engineers and a Registered Professional Engineer (Civil discipline) in Hong Kong.


Mr. Wang Congyuan

Mr. Wang Congyuan(王從遠), aged 43, is an executive Director and Chief Executive of the Company. He was appointed as an executive Director and Chief Executive on 26 January 2016. He was appointed as a member of the Remuneration Committee of the Company (the “Remuneration Committee”) on 26 January 2016 and a member of the Strategy and Investment Committee on 22 March 2016. Mr. Wang is also a director of subsidiaries of the Company.

 
He has over 20 years of experience in the engineering and construction industry. From September 2007 to October 2015, Mr. Wang Congyuan took the positions of secretary to the board of directors, assistant to the president, the vice president and the joint chairman of 青建集團股份公司 (Qingjian Group Co., Ltd.*) and from December 2012 to October 2015, he was the vice president and the executive vice president of Guotsing PRC. During the period from August 2012 to December 2013, he served as the president of 青建國際集團有限公司 (Qingjian International Group Co., Ltd.*). Mr. Wang Congyuan, was also the chairman and the chief executive officer of 青島青建地產集團有限公司 (Qingdao Qingjian Real Estate Group Co., Ltd.*) during the period from July 2014 to August 2015.
 
Mr. Wang Congyuan holds a master’s degree in finance from PBC School of Finance  of Tsinghua University,the People’s Republic of China (the “PRC”) and holds a bachelor’s degree in thermal engineering from The University of Science and Technology Beijing, PRC. He is a senior engineer and a member of the Chartered Institute of Building. Mr. Wang Congyuan was accredited as 青島市最具成長性企業家 (The Entrepreneur with Highest Potential in Qingdao*) in December 2012, and was awarded 山東省富民興魯勞動獎章 (The Award for Improvement of Living Standard in Shandong Province*) in April 2014.


Mr. Wang Linxuan

Mr. Wang Linxuan(王林宣)aged 45, is an executive Director. He was appointed as an executive Director on 26 January 2016. He was appointed as a member of the Strategy and Investment Committee on 22 March 2016. Mr. Wang is also a director of subsidiaries of the Company.

 
Mr. Wang Linxuan has more than 20 years of experience in construction and real estate development industries in Singapore and China. During the period from June 1998 to May 2015, Mr. Wang Linxuan was the project manager and deputy general manager of 青島博海建設集團有限公司 (Qingdao Bohai Construction Group Co. Ltd.*). From April 2008 to August 2011, Mr. Wang Linxuan took the positions of director and general manager of 高密博海置業有限公司 (Gaomi Bohai Properties Co. Ltd.*). During the period from September 2011 to May 2015, Mr. Wang Linxuan was the managing director of 高技工程私營有限公司 (Welltech Construction Pte Ltd*). Mr. Wang Linxuan was also the deputy general manager of 青島博海投資有限公司 (Qingdao Bohai Investment Co. Ltd.*) from December 2013 to May 2015.
 
Mr. Wang Linxuan holds a bachelor’s degree of Science in Architectural Engineering from Shandong Institute of Architecture and Engineering, the PRC, and a master’s degree in business administration from National University of Singapore. Mr. Wang LX was also awarded the qualification of 國家一級註冊建造師 (National First-class Registered Architect*) by the PRC in August 2010 and is a senior engineer.


Non-executive Directors

Dr. SUN HUIYE

Dr. Sun Huiye(孫輝業), aged 55, is a non-executive Director. He was appointed as a non-executive Director on 26 January 2016. He was appointed as a member of the Strategy and Investment Committee on 22 March 2016. He has over 30 years of experience in the area of administration and tax management. Dr. Sun served at 青島市地方稅務局 (Local Taxation Bureau of Qingdao City*) from November 2002 to October 2015 and his last position was the deputy director. He is a director of Guotsing PRC.Dr. Sun holds a bachelor’s degree in arts from Shandong University, the PRC, a master’s degree in management from Tongji University, the PRC, and a doctorate degree in management from Tongji University, the PRC.



Mr. Wang Xianmao
Mr. Wang Xianmao(王賢茂), aged 46, is a non-executive Director of the Company. He was appointed as a non-executive Director by the Company, a member of the Audit Committee and a member of the Strategy and Investment Committee on 16 January 2017. Mr. Wang Xianmao is also a director of certain subsidiaries of the Company.
 
Mr. Wang Xianmao has more than 20 years of experience in engineering and construction industry. Mr. Wang was the deputy general manager and chief engineer of 青島建設集團股份公司阿爾及利亞項目組 (Algeria project team of Qingdao Construction Group Co. Ltd*) in 2002. During the period from 2002 to 2012, Mr. Wang consecutively acted as the vice general manager (from December 2002 to March 2004), deputy general manager (from March 2004 to February 2007) and general 
manager (from February 2007 to December 2012) of 青島建設集團零零一工程有限公司 (Qingdao Construction Group 001 Engineering Limited*) (Formerly known as “青島零零一工程有限公司 (Qingdao 001 Engineering Limited*)”). Mr. Wang was appointed as the chief executive officer of Guotsing Holding Group Co. Ltd. in December 2016, prior to which he also acted as the vice president (from December 2012 to December 2013), executive president (from December 2013 to November 2015) 
and deputy vice president (from December 2015 to December 2016) of the Guotsing Holding Group Co. Ltd. He is a director of Guotsing PRC.
 
Mr. Wang Xianmao holds a bachelor’s degree in civil engineering from Qingdao University of Technology, the PRC and a master’s degree in business administration from Nankai University, the PRC. Mr. Wang Xianmao was qualified as a research associate in engineering application in March 2014. Mr. Wang was also awarded the qualification of 中國一級註冊建造師 (National First-class Registered Architect*) in April 2014.
 
Mr. Wang Xianmao was accredited as 青島市優秀企業家 (The Outstanding Entrepreneur in Qingdao*) in December 2014, and was awarded as 青島市勞動模範 (Model worker in Qingdao*) in April 2015. Mr. Wang was also a director of 中非民間商會第二屆理事會 (the 2nd board of directors of the China-Africa Business Council), the vice president of 中國對外承包工程商會第七屆理事會 (the 7th council of the China International Contractors Association) and the secretary officer of 青島國際工程發展聯盟 
(Qingdao International Engineering Development Alliance).

 



Mr.Chen Anhua
Mr. Chen Anhua (陳安華), aged 50, is a non-executive Director of the Company. He was appointed as a non-executive Director by the Company on 27 November 2017. He is a senior economist, graduated from Fudan University (復旦大學) and obtained a bachelor degree in economics in 1989. He then obtained a master degree in business management from the Central South University (中南大學) in 1997. Mr. Chen was awarded the post-experience certificate in engineering business management by the University of Warwick in 2006.
 
Between January 2002 and September 2015, Mr. Chen worked in the Changsha office (“GW Changsha Office”) of China Great Wall Asset Management Co., Ltd. (中國長城資產管理股份有限公司) (“China Great Wall”). He served as the project manager and section head of the asset operation department and investment banking department of GW Changsha Office between January 2002 and January 2006. Between February 2006 and September 2015, Mr. Chen served as the senior/senior deputy manager of different departments in GW Changsha Office. From October 2015 to September 2016, he served in the asset operation department (Division I) of the head office of China Great Wall.
 
Since November 2016, Mr. Chen serves as the deputy general manager of China Great Wall AMC (International) Holdings Company Limited (中國長城資產(國際)控股有限公司) (“Great Wall AMC”). Prior to joining China Great Wall, he worked in the Agricultural Bank of China, taking up various positions including the deputy head of branch office in Changsha. Mr. Chen is also a non-executive director of Modern Land (China) Co., Limited (Stock Code: 1107), a company listed on the Main Board of the Sock 
Exchange, since January 2017.

 



Independent non-executive Directors

Mr. Chuck Winston Calptor
Mr. Chuck Winston Calptor (ՙԃሬ), aged 62, was appointed as an independent non-executive Director, a chairman of the Remuneration Committee and a member of the Audit Committee on 11 September 2012. Mr. Chuck joined the Company on 11 September 2012. Mr. Chuck graduated from University of Western Ontario in Canada with a Bachelor of Arts degree in June 1978. He was admitted as a solicitor of the Supreme Court of Hong Kong in February 1982. Mr. Chuck acted as a consultant of James P.Y. Lam & Co. since July 2000.
 
Mr. Chuck had been as an independent non-executive director of ITC Corporation Limited (Stock Code: 372) from November 2001 to March 2017, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange.


Mr. Ching Kwok Hoo, Pedro

Mr. Ching Kwok Hoo, Pedro (程國灝), aged 74, joined the Company on 11 September 2012 as an independent non-executive Director, and was at the same time appointed a member of the Audit Committee, the Remuneration Committee and the Nomination Committee. Mr. Ching was appointed a Member of the Most Excellent Order of the British Empire on the 1997 Birthday Honours List in June 1997, and was promoted to Commander of the Most Venerable Order of the Hospital of St John of Jerusalem in March 2017.

 
He worked in the Hong Kong Police Force for approximately 34 years until January 1998 with his last position as the director of management services. After his retirement from the Hong Kong Police Force, Mr. Ching has taken senior management role in the commercial field.


Mr. Tam Tak Kei, Raymond

Mr. Tam Tak Kei, Raymond (譚德機), aged 54, was appointed as an independent non-executive Director, the chairman of the Audit Committee and a member of the Nomination Committee on 11 September 2012. Mr. Tam joined the Company on 11 September 2012. Mr. Tam obtained a Bachelor of Arts degree in Accounting with Computing from University of Kent at Canterbury, the United Kingdom in July 1985. He has been a member of The Institute of Chartered Accountants in England and Wales since August 1990 and an associate of the Hong Kong Society of Accountants since January 1995.

 
Mr. Tam acted as the financial controller at international law firms for nine years and has over 30 years of professional accounting experience and is currently the finance director of a Hong Kong-based auction company and the company secretary of Branding China Group Limited (stock code: 8219), a company listed on the Growth Enterprise Market of the Stock Exchange.
 
Mr. Tam has also acted as an independent non-executive director of, MEIGU Technology Holding Group Limited (stock code: 8349) since December 2016, Li Bao Ge Group Limited (stock code: 8102) since June 2016, with both companies listed on the Growth Enterprise Market of Stock Exchange, Vision Fame International Holding Limited (stock code: 1315) since December 2011, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange.
 
Mr. Tam had been an independent non-executive director of Jin Cai Holdings Company Limited (stock code: 1250) from June 2013 to July 2016, a company listed on the Main Board of the Stock Exchange.

 



Mr. Chan Kok Chung, Johnny

Mr. Chan Kok Chung, Johnny(陳覺忠)  aged 58, is an independent non-executive Director. He was appointed as an independent non-executive Director on 26 January 2016. He was appointed as a member of the Audit Committee, a member of the Nomination Committee, a member of the Remuneration Committee and a member of Strategy and Investment Committee on 22 March 2016.

 
He has over 33 years of experience in investment banking and investment management industry. He is a co-founder and director of Techpacific Capital Limited, and was the chairman and chief executive officer of Crosby Asset Management (Hong Kong) Limited from 2004 to 2015 and Chairman and founder of Crosby Wealth Management from 2004 to 2012. Mr. Chan is the President of the Hong Kong Venture Capital and Private Equity Association Limited. He is also the founder and Secretary General of the Asian Venture Capital and Private Equity Council Limited. Mr. Chan is Member of the Advisory Committee of the Innovation and Technology Commission of the HKSAR Government as well as a Member of the ICT Advisory Committee and Service Promotion Programme Committee of the Hong Kong Trade Development Council. He is a member of the Choate Rosemary Hall Parent Advisory Council. He is a director of Repton International (Asia Pacific) Limited. Mr. Chan holds a Master of Business Administration degree from City University Business School in the United Kingdom, a postgraduate diploma from The Securities Institute of 
Australia and a Bachelor of Arts (Hons) degree in Economics from the London Metropolitan University.
 
Mr. Chan is currently an independent non-executive director of 13 Holdings Limited (stock code: 577), a company listed on the Main Board of the Stock Exchange. Mr. Chan is a responsible officer of Enerchine Investment Management Limited and Mason Securities Limited.


Senior Management

Mr. LI JUN
Mr. Li Jun (李軍先生), aged 41, joined the Group in December 2014, he is the vice president. Mr. Li holds a bachelor of Accountancy degree from Qingdao University, the PRC, a master of Accountancy degree from Tianjin University of Finance and Economic, the PRC.Mr. Li has more than 19 years of experience in financial management and corporate finance. Prior to joining the Group, he worked at a several companies as an audit manager from 1999 to 2007, he was the deputy chief accountant and president assistant from Qingjian Group Co and Guosting Holding Group Company Limited during 2007 to 2015. Mr. Li is a qualified accountant.

 



Mr. Xu Zhengpeng
Mr. Xu ZhengPeng (徐正鵬先生), aged 44, joined the Group in April 2008, he is the vice president of CNQC (South Pacific) Holding Pte. Ltd. Mr. Xu holds a Bachelor’s degree in finance management from Qingdao University of Science & Technology, the PRC, a master’s degree in management from Shanghai Jiao Tong University, the PRC.Mr. Xu has more than 20 years of experience in financial management and corporate finance. He worked at Qingdao Qingjian Holding Co* as a director of the finance department and at Qingjian Realty Pte. Ltd as a chief accountant during 2002 to 2012. Mr. Xu is a qualified accountant .

 



Mr. Yeong Chen Seng
Mr. Yeong Chen Seng (楊振聲先生), aged 44, joined the Group in September 2012, he is the chief financial officer of CNQC (South Pacific) Holding Pte. Ltd. Mr. Yeong holds a Bachelor of Accountancy degree from Nanyang Technological University, Singapore.Mr. Yeong has more than 20 years of experience in financial management and corporate finance. Prior to joining the Group, he worked at PricewaterhouseCoopers from 1997 to 2012. He was also the chief financial officer of Guotsing (South Pacific) Holding Pte Ltd from 2014 to 2015. Mr. Yeong is a Chartered Accountant of Singapore.

 



Mr. Sun Yong
Mr. Sun Yong , aged 46, joined the Group in December 2007, he is the director and general manager of Qingjian International (South Pacific) Group Development Co. Pte. Ltd. Mr. Sun holds a Bachelor’s degree in civil engineering from Zhejiang University, the PRC, a master’s degree in building science from University of Singapore.Mr. Sun has more than 25 years of experience in engineering and construction industry. Prior to joining the Group, he worked at several large-scale construction and engineering companies serving as a quantity surveyor, project manager, deputy general manager during 1992 to 2007.

 



MR.SONG SHANGFENG
Mr. Song Shang Feng (宋尚峰先生), aged 42, joined the Group in June 2017. Mr. Song is the executive president of CNQC (South Pacific) holding Pte. Ltd., executive director and general manager of CNQC Engineering & Construction Pte. Ltd. Mr. Song holds a joint master’s degree in business administration from Shanghai Jiao Tong University & Nanyang Technological University. Beginning in 1999, Mr. Song has 19 years of extensive experience with CNQC group in various countries, having been served in multiple cities in Lesotho, Libya, Singapore, Myanmar and China, covering a diverse range of jobs from assistant general manager, vice head of department, deputy general manager to now serving as both executive director and general manager in Singapore.


Mr. Li Jun
Mr. Li Jun (李俊),  aged 42, joined the Group in April 2008, he is executive director and the general manager of Qingjian Realty (South Pacific) Group Pte Ltd. Mr. Li holds a Bachelor’s degree in Construction engineering from Qingdao University of Science & Technology, the PRC.Mr. Li has more than 18 years of experience in property development industry. His extensive international working experience makes him an expertise in the property development industry both in Singapore and China. He worked at Qingjian Realty Pte. Ltd as a deputy general manager during 2008 to 2012. Mr. Li qualified as a certified engineering of Qingdao of the PRC in 2004.


Mr. Gao Shigang
Mr. Gao Shigang (高士剛), aged 49, joined the Group in August 2001, he is the general manager of Qingdao Construction (Singapore) Pte Ltd. Mr. Gao holds a Bachelor’s degree in civil engineering (International contracting) from Chongqing University, the PRC.Mr. Gao has more than 25 years of experience in engineering and construction industry. Prior to joining the Group, he worked Qingdao Construction Group as a Deputy General Manager during 1992 to 2001. Mr. Gao is a senior engineer.


Mr. Tsui Kwok Kin

Mr. Tsui Kwok Kin (崔國健), aged 69, joined the Group in June 2010 and is a director of Sunley Engineering & Construction Company Limited, Sunnic Engineering Limited and Full Gain Engineering Limited. He is responsible for coordinating the design and construction of foundation works for various projects and the management of in house design team. He has over 45 years of experience in the engineering and construction industry. Prior to joining Sunnic Engineering Limited in 1993, he has worked for Chau Lam Architect & Associates Limited for over 20 years, for which, he was a director from 1986 to 1992, involving in structural design and supervision of various types of building projects. He was an executive director of Leung Kee Holdings Company Limited (now known as Up Energy Development Group Limited (stock code 307, the shares of which are listed on the Main Board of the Stock Exchange), a construction company specialised in substructure and site formation works at the material time, from 1992 to 1993. Mr. Tsui has not served in any public companies the securities of which are listed on any securities market in Hong Kong or overseas in the past three years.He holds a diploma in civil engineering from the Hong Kong Baptist College (now known as the Hong Kong Baptist University) awarded in July 1969 and an associateship in civil and structural engineering from the Hong Kong Polytechnic (now known as The Hong Kong Polytechnic University) awarded in November 1985. He is an Authorised (Architect) Person and a Registered Structural Engineer under the Buildings Ordinance, a Chartered Engineer registered under the Institution of Structural Engineers and Institutions of Civil Engineers in the United Kingdom, a registered Architect in Hong Kong under the Architects Registration Board, and a registered Professional Engineer in Hong Kong under the Engineer Registration Board. He is also a member of the Hong Kong Institution of Engineers, Hong Kong Institution of Architect, a member of the Institution of Structural Engineers in the United Kingdom, and a member of the Institution of Civil Engineers in the United Kingdom. He also has the recognized qualification for First Class Registered Structural Engineer in China.



Mr. Ho Chun Chuen
Mr. Ho Chun Chuen (何振全), aged 66, joined the Group in May 2015 and is a director of Sunnic Engineering Limited, mainly responsible for the general management and supervision of the superstructure department. He has over 45 years of experience in the construction industry.Prior to joining Sunnic Engineering Limited, he was a construction manager of John Lok & Partners Ltd , a project director of Sanfield Building Contractors Ltd, a director of New House Construction Co., Ltd, a general manager (Construction) of Kowloon Development Ltd, a director of WLS construction Limited, a deputy general manager of property management department (II) of Henderson Land Development Co. Ltd.He is a member of Australian Institute of Building (MOAIB), a member of Chartered Institute of Building (MIOB), a member of Hong Kong.


Mr Tan Huat Ping (陳法彬)
Mr Tan Huat Ping (陳法彬), aged 44, joined the Group in May 2010, he is the director and General Manager of Welltech Construction Pte Ltd. Mr Tan holds a Bachelor’s degree in Civil Engineering from Coventry University in United Kingdom.Mr. Tan has more than 18 years of experience in civil engineering and construction industry. Prior to joining the Group, he worked at several large-scale construction and engineering companies serving as a project engineer to senior project manager, during 1999 to 2010. He worked at Welltech Construction Pte. Ltd as a deputy general manager during 2011 to 2015.


Mr Zhu Wenbo (朱文博)
Mr Zhu Wenbo (朱文博), aged 33, joined the Group in September 2012, he is the executive director and chief executive officer of Welltech Construction Pte Ltd. Mr. Zhu holds a Bachelor’s degree in Accounting from Qingdao University.Mr. Zhu has more than 11 years of experience in financial management and corporate finance. He worked at Qingdao Bohai Construction Group Co., Ltd as a Manager of the finance department and at Welltech Construction Pte Ltd as a Deputy General Manager during 2007 to 2016. Mr. Zhu is a qualified accountant.


Mr. Chan Tat Hung

Mr. Chan Tat Hung (陳達鴻), aged 45, the group CFO and company secretary, joined the Group in May 2017. Mr. Chan holds a bachelor’s degree in business administration with a major in professional accountancy from the Chinese University of Hong Kong. Mr. Chan has more than 20 years of experience in finance, auditing and accounting. Mr. Chan is an associate member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants, the Association of Chartered Certified Accountants, the Hong Kong Institute of Chartered Secretaries and the Institute of Chartered Secretaries and Administrators and is a fellow member of the Association of Chartered Certified Accountants.